Co robić, gdy dziecko się złości?

Każdy ma prawo do złości. Co robić gdy dziecko się złości?
Porady dla młodych logopedów, terapeutów i rodziców.

Opracowała Ewa Trzeszan neurologopeda, terapeuta pedagogiczny

Słodkie niemowlaki dorastają zbyt szybko. Kiedy osiąga wiek 1,5 do 2 lat zaczynają sprawdzać granice tolerancji otoczenia słynne wymuszanie. Dzięki temu następuje rozwój osobowości i budzenie się własnego „ja”. Przedszkolak poprzez własne eksperymentowanie poznaje świat, który kryje tak wiele ciekawych rzeczy i nie wierzy nikomu. Uczy się samodzielnie oceniać sytuacje. Niezależne zachowania dzieci w pierwszych latach rozwoju wymagają wiele cierpliwości ze strony opiekunów.

Co wtedy robić?

1. Zachowaj spokój.
  2. Przerwij agresję.
  3. Odwróć uwagę.
  4. Porozmawiaj o tym, co zdenerwowało dziecko.
  5. Nie karz i nie bij, nie pocieszaj.
  6. Nie zostawiaj dziecka samego, przyjmij go z jego złością(poczucie bezpieczeństwa).
  7. Usuń dziecko z miejsca publicznego i zmień miejsce konfliktowej sytuacji.
  8. Używaj konkretnych komunikatów.
  9. Pokaż dziecku w jakiej formie może wyrazić złe emocje (ukierunkowany ruch: boksowanie poduchy, zaciskanie w dłoniach piłeczki, narysowanie złości, pobieganie, skoki na trampolinie…)
  10. Mów o konsekwencjach agresywnych zachowań.
  11. Bądźcie konsekwentni.
  12. Czytajcie bajki o dziecięcych emocjach (literatura skandynawska, polska-Fundacja Zdrowia Emocjonalnego CPCD).
  13. Jeśli sami nie radzicie sobie ze złością na zachowanie dziecka, spróbujcie użyć znanych sobie technik relaksacyjnych (wdech, wydech, muzyka…). Każdy ma prawo do złości.