Książka, którą warto przeczytać

„Książka którą warto przeczytać” – to cykl krótkich recenzji  książek dla dzieci i lub rodziców. Co miesiąc na stronie naszego przedszkola będzie ukazywała się kolejna propozycja, z którą warto się zapoznać.

„Baltic. Pies, który płynął na krze” – Barbara Gawryluk

Ta piękna i wzruszająca opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, obserwował cały świat. Historia Baltica była relacjonowana przez media w Polsce i nie tylko. Zagraniczne media, m.in. Sky News, „The Times” poświęciły Balticowi wiele uwagi, rozsławiając go na cały świat.

Wszystko wydarzyło się 25 stycznia 2010r, kiedy jednostka m/v Baltica wypłynęła w rejs monitoringowy w ramach programu badań jakości wód Bałtyku. Ok godz. 15 jeden z marynarzy zauważył w wodzie, jakiś obiekt. Okazało się, że jest to pies, który próbował wdrapać się na krę.

Kapitan zarządził akcję ratunkową, a osobą która bezpośrednio wyciągała psa z lodowatej wody był oficer mechanik pan Adam Buczyński. Pan Adam, który ocalił psa oraz cała załoga otrzymali specjalne podziękowania od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Trzy dni po ocaleniu decyzją zarządu Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni Baltica (bo takie dostał imię) wcielono w poczet załogi R/V „Baltica”. O tym dzielnym czworonogu powstał również spektakl pt. „Baltic. Pies na krze”, który wystawiono w Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Parę lat temu dzieci z Przedszkola nr 22 miały okazję osobiście poznać psa Baltica i jego wybawcę pana Adama Buczyńskiego, który odwiedził nasze przedszkole i opowiadał o akcji ratunkowej oraz o przyjaźni jaka zrodziła się miedzy nim a Balticem.

Urszula Wasak
psycholog