Wernisaż bajki kaszubskiej

Wernisaż Bajki Kaszubskiej – jako zakończenie pierwszej części Projektu Edukacyjnego Śladami Małego Remusa.

Koordynator Akcji Kampanii Zdrowia Emocjonalnego: logopeda i nauczyciele

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Opracowała Ewa Trzeszan

Kaszubskie Bajania to kampania społeczna realizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Radio Gdańsk. Powstała ona z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Celem kampanii jest między innymi podniesienie świadomości w społeczeństwie o roli czytania dzieciom. Na zajęciach logopedycznych wykorzystaliśmy bogactwo bajek i baśni kaszubskich w rozpowszechnianiu języka i kultury Kaszub. Podczas Dnia Książki dzieci brały udział w zajęciach otwartych, poznały legendy kaszubskie-Parobek i myszka, Lis i wilk. Wykonały ilustracje do bajek, które zostaną wykorzystane podczas wernisażu Bajki Kaszubskiej. Duże zainteresowanie wzbudziły prawdziwe diabelskie skrzypce, przyniósł je Pastuszek Remus, przepędzili razem zimę na zawsze. Mali artyści wykonali bardzo ciekawe prace tematyczne. Pastuszka Remusa poznały dzieci podczas przedstawienia w wykonaniu nauczycieli O Remusie, Królewiance i Zapadłym Zamku..na podstawie fragmentu A.Majkowskiego,,Życie i przygody Remusa”-Zapadły Zamek, Remus i demony kaszubskie”. Francio i Slawinka wprowadzili nas w ciekawy świat kaszubskiej wsi i zabaw kształtujących sferę poznawczą dziecka za pomocą programu multimedialnego-Kaszubski dla dzieci. Nie zapominaliśmy o poprawnej wymowie słów, bo gwara kaszubska trochę dla nas trudna. A przecież Gdynia to też Kaszuby. Na jej urodziny wykonaliśmy makietę Skweru Kościuszki, Remus zaprosił nas także na gdyński spacer i do Oceanarium, by pokazać ryby i różnorodność biologiczną Morza Bałtyckiego. To była interesująca przygoda z okazji Dnia Ziemi. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy prace plastyczne do Przewodnika Kaszubskiego po Gdyni, herb i flagę Kaszub. Rodzice pomogli nam ozdobić Kaszubski Kubraczek dla Kubusia Puchatka, świąteczne ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, piękne dynie Marzanny. Wzięliśmy udział w Gdyńskich i Ogólnopolskich konkursach plastycznych o tematyce wykorzystującej piękno naszego krajobrazu.

W dniach 1 – 10 czerwca w naszym przedszkolu odbędzie się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy”. Inauguracji Tygodni Czytania –  z bajkowymi strojami dzieci, występami artystycznymi w wykonaniu nauczycieli, konkursami, zajęciami plastycznymi z elementami wzorów kaszubskich. Rok 2018 ogłoszono Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Część pierwsza Projekt Edukacyjnego Śladami Małego Remusa dobiega już końca, ale tematyka kultury kaszubskiej w naszej placówce istnieje odkąd istnieje przedszkole. Uczmy dzieci poszanowania ojczystej ziemi i naszych wartości. Rok 2018 to także rok nauczania wartości (Program I. Koźmińskiej CPCD). Czytajmy dzieciom, nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go – na wspólne czytanie! Przydatną do tego pomocą może być 15-tomowa kolekcja „Cała Polska czyta dzieciom” oraz nasza Przedszkolna Biblioteczka Wesołego Misia.

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.