Porady na pierwsze dni

PORADY NA PIERWSZE DNI

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na do widzenia i wyjdź.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  • Nie obiecuj: Jeśli pójdziesz do przedszkola dostaniesz lalkę. Kiedy będziesz odbierała je z przedszkola, możesz dać mu jakiś malutki prezencik, ale nie może to być formą przekupywania.
  • Kontroluj się co mówisz. Zamiast: Już możemy wracać do domu, powiedz: Teraz idziemy do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk, sugeruje, że przedszkole jest dla dziecka sytuacją przymusową, drugie – nie.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu społecznym i emocjonalnym. Pierwsze rozstania między rodzicami i dziećmi często bywają trudne dla obojga stron. Aby okres adaptacyjny dziecka do przedszkola przebiegał łagodniej zadbajmy o kilka podstawowych zasad:

1. Przyprowadzajmy dziecko do godz. 830, zanim rozpoczną się zajęcia;
  2. Żegnajmy się z dzieckiem w szatni szybko i zdecydowanie, aby nasz niepokój nie udzielał się dziecku;
  3. Powiedzmy dziecku, kiedy po nie przyjdziemy i zapewnijmy kilkakrotnie, że nie zostanie tutaj długo samo i ktoś po nie na pewno przyjdzie;
  4. Żegnajmy i witajmy dziecko zawsze z uśmiechem, gdyż to napawa dziecko optymizmem i poczuciem bezpieczeństwa, że wszystko będzie dobrze;
  5. Motywujmy dziecko do samodzielnego rozbierania się i zmieniania obuwia oraz chwalmy je za to, jak się stara;
  6. Nie zaglądajmy do sali przedszkolnej jeśli już się pożegnaliśmy, gdyż dziecko może to zauważyć i resztę dnia spędzić przy drzwiach w oczekiwaniu, że nas tam znajdzie;
  7. Nie straszmy dziecka przedszkolem, gdyż pójście do przedszkola powinno być dla niego nagrodą, a  nie smutną karą;
  8. Nie poddawajmy się, jeśli dziecko początkowo trudno się z nami rozstaje, to normalne, gdyż zawsze byliśmy przy nim, dajmy mu trochę czasu i wsparcia w adaptowaniu się do nowej sytuacji;
  9. Czasami lepiej jest, gdy dziecko do przedszkola początkowo odprowadza tata, gdyż rozstania z nim bywają zwykle mniej bolesne i bardziej naturalne dla dziecka.