Specyfika nauki języka obcego dzieci w wieku przedszkolnym

Jak wiemy, dziecko skupia uwagę zaledwie na kilka/kilkanaście minut, podczas których intensywnie zazwyczaj pracuje, angażując w tę pracę wszystkie swoje siły i możliwości. Większość maluchów w wieku przedszkolnym lubi ruch i zabawę i nie powinno im tego zabraknąć na zajęciach języka obcego.

Podczas zajęć języka obcego dla maluchów nie może zabraknąć kilku ważnych elementów:

  1. Powtórki materiału z poprzednich zajęć
  2. Nowego materiału w odpowiedniej ilości
  3. Zajęć ruchowych i zabaw
  4. Kreatywnych i wymagających myślenia lateralnego ćwiczeń
  5. Repetycji i „recyklingu” materiału wstecz i na bieżąco

Ostatni element jest często pomijany, szczególnie przez młodych nauczycieli, do których zwracają się rodzice, przerażeni pozornym brakiem postępów i tym, że „podczas zajęć dzieci się nie uczą, tylko bawią”. Wtedy nauczyciel zaczyna poświęcać więcej czasu drugiemu i trzeciemu elementowi

Skutek jest niemal natychmiastowy: dzieci, zasypane nowym materiałem, szybko zapominają, czego się nauczyły, postępy są jeszcze mizerniejsze, co powoduje, że same dzieci nie chcą się uczyć, bo nie sprawia im to poprzedniej przyjemności, możliwości „popisania się” znanym materiałem.

Metod recyklingu materiału jest wiele, najważniejsze jest, aby pamiętać o atrakcyjności materiału – zawsze należy prowadzić zajęcia w taki sposób, aby wszyscy, włącznie z nauczycielem dobrze się bawili.

Najskuteczniejszym sposobem recyklingu jest takie adaptowanie gier, zabaw i ćwiczeń, aby zawierały one jak najwięcej już przerobionego i znanego dzieciom materiału – utrwalanie bowiem powinno mieć miejsce na KAŻDYM etapie zajęć, nie tylko na początku lub końcu.

Aleksandra Niedzielska
na podstawie portalu www.interklasa.pl