GABINET PRZYJACIÓŁ WESOŁEGO MISIA

Zajęcia logopedyczne oraz wspomagające rozwój dzieci prowadzi mgr Ewa Trzeszan (dyplomowany neurologopeda, terapeuta pedagogiczny, glottodydaktyk, pedagog nauczania początkowego).

Na czym polega praca logopedy?

Nasze Przedszkole wspomaga rozwój dzieci poprzez oddziaływania logopedyczno-terapeutyczne. Głównym ich celem jest osiągnięcie przez dzieci odpowiedniej gotowości szkolnej. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno:

• zwracać się bezpośrednio do rozmówcy, starać się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
  • mówić płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
  • uważnie słuchać, pytać o niezrozumiałe fakty i formułować dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
  • w zrozumiały sposób mówić o swoich potrzebach i decyzjach; słuchać i starać się zrozumieć innych, gdy opowiadają o tym, czego pragną i do czego dążą.

Jak to osiągnąć?

Potrzebna jest do tego współpraca Rodziców i Nauczycieli.

W tym celu:

• przeprowadzam badania logopedyczne wstępne, właściwe, kontrolne
  • omawiam wyniki badań w trakcie indywidualnych rozmów z Rodzicami oraz przekazuję pisemną diagnozę zawierającą często informacje o konsultacjach z dodatkowymi specjalistami (ortodonta, foniatra, laryngolog)
  • przeprowadzam: ćwiczenia logopedyczne indywidualne, grupowe
  • przeprowadzam zajęcia otwarte w ramach Klubu Czytających Przedszkoli (m.in. Urodziny Kubusia Puchatka, Pluszowego Misia) promując akcje Kampanii Społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom
  • indywidualnie konsultuję się z Rodzicami
  • współpracuję z Nauczycielami oraz specjalistami (psychologiem, laryngologiem, Ośrodkiem Wczesnej Interwencji, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Ośrodkiem Razem)
  • zachęcam do udziału w konkursach plastycznych (wydawnictwo Komlogo, Bliżej Przedszkola)
  • poszukuję nowych rozwiązań metodycznych wykorzystujących tradycyjne pomoce terapeutyczne oraz multimedialne programy komputerowe (współpraca z firmą YDP)
  • polecam książki do ćwiczeń w domu

TERAPIA LOGOPEDYCZNA (12godzin)
WSPOMAGANIE ROZWOJU (12 godzin)