Babciu, Dziadku pobawmy się w teatr

Rok 2015 został ogłoszony Rokiem 250-lecia teatru publicznego w Polsce.19 listopada 2015 roku mija 250 lat od zaprezentowania pierwszego przedstawienia teatralnego przez zespół polskich aktorów, stworzony z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Data ta uważana jest za początek dziejów Teatru Narodowego, a jednocześnie za początek polskiego teatru publicznego. Wydawnictwo Szkolne PWN we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom zaprosiło wszystkich do spróbowania swoich sił w II edycji Konkursu Świątecznego PeWNego razu w teatrze… Zadanie konkursowe polegało na napisaniu scenariusza przedstawienia teatralnego o tematyce świąteczno-zimowej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nadesłano 121 prac z całej Polski, napisanych aż w czterech językach. Ja także zadebiutowałam (,,Pomocnicy Świętego Mikołaja”).

Wśród nagrodzonych prac znalazło się 12 scenariuszy teatralnych w języku polskim oraz 3 w języku angielskim.
Opublikowano je w elektronicznej książce (e-book, jest dostępny bezpłatnie pod adresem http://files.wszpwn.com.pl/www/flipbooks/Scenariusze_przedstawien_swiateczno-zimowych_dla_dzieci/index.html).

WSIP poleca tę świąteczną publikację również uczniom i nauczycielom w codziennej pracy.

Propagowanie wychowania teatralnego spełnia ważną rolę edukacyjną, rozwija wrażliwość artystyczną, kształtuje wiele umiejętności interpersonalnych i społecznych. Wszechstronny rozwój dziecka to także polisensoryczność, ćwiczenie pamięci, wyobraźni, wymowy, wraz z innymi dziećmi. Rodzicom i dziadkom proponujemy głośne czytanie utworów swoim pociechom oraz wspólną zabawę w teatr również w ramach Akcji Kampanii Zdrowia Emocjonalnego – Cała Polska Czyta Dzieciom – Zima z książką. Poczytajmy wesołe książki, w których występują babcie i dziadkowie.

11 lutego obchodzi urodziny Doroty Gellner – poetki, autorki słuchowisk radiowych, książek, bajek muzycznych. Przeczytajmy dzieciom Wścibskich, Bajeczki z miasteczka, Czekoladki dla sąsiadki, fantastyczny tomik wierszy – Krawcowe, przypomnijmy piosenki Zuzia – lalka nieduża, A ja rosnę i rosnę i inne. Dorota Gellner napisała książkę dla dzieci Teatrzyki na cztery pory roku, zawierającą 35 wierszowanych przedstawień. Wydawnictwo Szkolne PWN wydało książkę w pięknej oprawie graficznej (Małgorzaty Cieślak) do wieczornego czytania dzieciom przez rodziców, a także do odgrywania prostych inscenizacji. Dzieciństwo może być kreatywne……

Artykuł opracowany przez E. Trzeszan w oparciu o materiały ze strony PWN